شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

طوفان ژئومغناطیسی ۴۰ ماهواره استارلینک را از مدار خارج کرد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
۴۰ ماهواره اینترنتی اسپیس ایکس مدت کوتاهی پس از پرتاب به فضا به دلیل طوفان ژئومغناطیسی از مدار خود خارج شدند، اما تهدید کمی برای زمین دارند زیرا در اتمسفر سیاره خاکی می سوزند.

به گزارش مرات، به نقل از تلگراف، در سوم فوریه ۲۰۲۱ میلادی ۴۹ ماهواره اینترنتی اسپیس ایکس به مدار زمین فرستاده شدند که ۴۰ دستگاه از آنها تحت تاثیر یک طوفان ژئو مغناطیسی قدرتمند در نتیجه انفجارهایی روی سطح خورشید، از مدار خود خارج شده اند.

در نتیجه این روند آنها به زمین سقوط می کنند و البته هنگام فرود در اتمسفر زمین می سوزند. هم اکنون نگرانی های زیادی درباره زباله های فضایی وجود دارد. پس از آنکه تابستان سال گذشته میلادی یکی از این زباله ها که با سرعت ۱۷۵۰۰ مایل برساعت حرکت می کرد، با ایستگاه فضایی بین المللی برخورد کرد، ناسا نیز درباره افزایش آنها در مدار زمین هشدار داده است.

اسپیس ایکس در بیانیه ای اعلام کرد: هنگامیکه این ماهواره ها وارد مدار زمین می شوند، خطری برای برخورد آنها با ماهواره های دیگر وجود ندارد. این بدان معنا است که هیچ زباله ای در مدار زمین ایجاد نشده و قطعات ماهواره با سیاره خاکی برخورد نمی کنند.

قرار بود این ماهواره ها به پروژه استارلینک بپیوندند که برای فراهم کردن اینترنت پرسرعت در سراسر جهان ساخته شده اند. هنوز مشخص نیست رویداد اخیر روی پروژه تاثیر می گذارد یا خیر.

اسپیس ایکس هم اکنون ۲ هزار ماهواره استارلینک به فضا ارسال کرده است. این شرکت در کل از مقامات اجازه ارسال ۱۲ هزار ماهواره اینترنتی به مدار زمین را دریافت کرده است.

طوفان ژئومغناطیسی که به خارج شدن این ماهواره ها از مدار زمین منجر شد، چند روز پس از انفجاری بزرگ روی سطح خورشید اتفاق افتاده است. چنین طوفان هایی زمانی اتفاق می افتند که باد شدید خورشیدی در نزدیکی زمین، جریان‌ها و پلاسماهای متحرک را در مگنتوسفر زمین ایجاد می‌کند.

این تعامل جو فوقانی زمین را گرم می کند و چگالی اتمسفر را به اندازه کافی در بالای سیاره افزایش می دهد. این روند بر ماهواره هایی که در مدارهای پایین (مانند ماهواره های جدید استارلینک اسپیس ایکس) هستند، تأثیر می گذارد.

 
انتهای پیام/
مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.