شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

نویسنده و پژوهشگر حوزه عفاف و حجاب:

غیرتمندی و حیا باید در ساختار زیر بنایی جامعه اصلاح شوند

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یوسف غلامی در تبین نقش مردان در ایجاد جامعه عفیف گفت: غیرت برای مردان و حیا برای زنان زمانی در جامعه اصلاح می شود که تمام ساختارهای غلط جامعه اصلاح شود.

یوسف غلامینویسنده و پژوهشگر حوزه عفاف و حجاب در حاشیه برگزاری جشنواره طراوت در گفتگو با خبرنگار مرآت در تبیین جایگاه و نقش مردان در ایجاد جامعه عفیف گفت: براساس تصور عوام حیا و عفاف تنها به زنان جامعه مربوط است وبرای مردان جامعه نقشی را نباید متصور شد.

غلامی در ادامه افزود: حیا و عفاف خاص انسان است ونه تنها خاص زنان و اگر رعایت نشود جایگاه انسان به مراتبی پایین تر از حیوان تنزل خواهد یافت و باید تمام مردان و زنان جامعه به سهم خود در این موضوع شریک شوند.

وی نگاه و تصور جامعه را به موضوع حیا و عفاف مصداق محور دانست و تشریح کرد: تعریف درست از حیا و عفاف نباید به رفتار اشخاص بسنده شود، بلکه گستره حیا و عفاف بسیار وسیعتر از آن است و باید در مورد آن با الهام گرفتن از آیات و روایات سخن گفت.

این نوسنده و پژوهشگر عوامل ایجاد کننده و سر منشا بی حیایی در جامعه را مربوط به 4 عامل دانست و اذعان کرد: تغذیه حلال و پاک و حفظ عزت نفس، ایمان راسخ و عقل کافی از عوامل بازدارنده جوامع از ترویج بی حیایی است.

غلامی کم رنگ شدن هرکدام ازاین عوامل را موجب گسترش بد حجابی و بی حجابی در جامعه دانست و خاطر نشان کرد: اگر در جامعه برای این موارد اقدام مناسبی صورت نگیرد، قطعا جایگاه حیا و عفاف در بین مردان و زنان تنزل خواد یافت.

وی همچنین در رابطه با نقش غیرت در بین مردان و تاثیر آن در ایجاد جامعه عفیف اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از مردان با تعریف نابجا و ناشایست خود از واژه غیرت و سو برداشت نسبت به ان موجب تنفر زنان جامعه از غیرت می شوند.

غلامی غیرت را برای مردان مانند یک حایل و مانعی دانست که باید برای زنان امنیت وآرامش را به همراه داشته باشد و اضافه کرد: اگر مردان دچار غیرت افراطی شوند و  زن احساس کند در بند زور و تبعیض مردان قرار گرفته، قطعا این غیرت اثر معکوس خواهد داشت.

این پژوهشگر حوزه عفاف و حجاب برخی رفتارهای مردان را نیز از عوامل گسترش بی حجابی زنان دانست و عنوان کرد: بسیاری از مردان برای آزادی و ولنگاری خود نبست به زنان خود سهل گیر هستند تا خود انان نیز با خیال راحت به نوامیس دیگران چشم بدوزند.

غلامی همچنین از علل دیگر عدم اقبال زنان به حجاب را برخی رفتارهای خشونت آمیز مردان جامعه دانست و اذعان کرد: بسیاری از مردها رفتارهای تحقیر آمیز و زننده ای نسبت به همسران خود دارند واگر این چنین شود، انتظار حرف شنوی از همسران خود نیز نباید داشته باشند.

وی سختی و مشقت و عدم پرداخت نفقه و اجبار زنان به اشتغال جهت رفع حوائج زندگی روزمره را از علل دیگر از بین رفتن حیا و عفاف در جامعه دانست و اذعان کرد: باید مردان وظیفه تامین معاش خانواده را بدرستی انجام دهند که زنان مجبور و ناگزیر به اشتغال برای گذران زندگی نباشند.

این نویسنده و  پژوهشگر حوزه عفاف و حجاب در نهایت وضعیت جامعه را به سمت و سوی حیا و عفاف نداست و افزود:متاسفانه ترویج ابتذال و فرهنگ غربی در بدنه جامعه موج می زند و تنها با سخنرانی و حرف پراکنی نمی توان اصلاح امور را بدست گرفت و برای تغییر وضعیت عفاف و حجاب نیاز است تا بسیاری از ساختارهای غلط جامعه اصلاح شود.

انتهای پیام/ک

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.