شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت:

روایتی از مسلک و حیات عالمی ذوالفنون

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رفتار و گفتار مرحوم آیت‌الله حسن‌زاده، مملو از خضوع در مقابل وحی و کتبش مشحون از نگاه تطبیقیِ بین حکمت وحیانی اسلام و حکمتی که منشأ آن‌ را نیز وحیانی می‌دانست بود.

به گزارش خبرنگار مرآت، چند روزی است درفراق غم از دست دادن آیت‌الله علامه حسن زاده آملی، عالم و دانشمندی فرهیخته و برجسته جهان اسلام به سوگ نشسته ایم، شخصیت برجسته ای که قطع به یقین موجب احیای حکمت و معرفت اسلامی شده است.

وی با تدریس،تألیف و پرورش ده‌ها شاگرد و زی طلبگی خویش، توانست افق‌های نوینی از ظرفیت و توان حکمت اسلامی را به نمایش بگذارد و با تالیف ده‌ها کتاب ارزشمند در حوزه عرفان و معرفت نفس، جامعه و جوانان سرگشته از عرفان‌های نوظهور غیرانسان ساز و فرصت سوز را به دریای حکمت و معرفت و عرفان ناب برگرفته از قرآن و عترت رهنمون و متصل گرداند.

این شخصیت برجسته  از علمای نادری بودند که مانند ایشان به ندرت در هر عصر و زمانه ای ظهور می کند، این عالم بزرگ نزدیک به 80 سال از عمر شریف خود را در حوزه های علمیه صرف تحصیل و تحقیق و تدریس علوم ناب و معارف اهل بیت علیهم السلام نمودند.

ایت الله حسن زاده عاملی جامع العلوم بودند

 یکی از صفات رایج ایشان علّامه است، در عرف مجامع علمی علّامه به کسی گفته می شود که جامع علوم عقلی و نقلی باشد؛ یعنی هم در فقه و اصول و تفسیر و حدیث صاحب نظر باشد و هم در کلام و فلسفه و امثال آن، اما این عنوان در مورد آیت الله حسن زاده واقعا برازنده بود و یک تشریفات و عنوان ظاهری نبود؛ چون ایشان نه تنها در همه این علوم به مراتب بالای علمی رسیدند، بلکه به پژوهش و تدریس و پرورش شاگردانی در همه این زمینه ها پرداختند و در مورد آنها صاحب تألیف و کتاب هستند، بنابراین به معنای واقعی کلمه صاحب نظر و پیشرو بودند، علامه بر اینکه اجازۀ اجتهاد و نقل حدیث نیز داشتند.
لقب معروف دیگر ایشان که در پیام رهبر معظم انقلاب نیز مورد اشاره قرار گرفت «ذو فنون» است، ذو فنون به کسی می گویند که در رشته های مختلف دانش صاحب نظر باشد. حضرت آیت الله حسن زاده به گواهی کتاب ها و نوشته هایشان نه تنها در فقه و فلسفه و عرفان و تفسیر و حدیث متخصص بودند، بلکه در ریاضیات، نجوم، طبّ و ادبیات نیز صاحب نظر بودند، تا جایی که برخی از اساتید دانشگاهی در این رشته ها در داخل و خارج از ایران برای طرح مسائل علمی به ایشان مراجعه می کردند.
یکی از ویژگی های ایشان که می تواند برای همه رهپویان علم و دانش درس آموز باشد احترام فوق العاده به اساتید خود و عشق وافر به مطالعه و آموختن است.

عشق به خانواده تا پای جان
ویژگی دیگر ایشان تلاش زیاد برای رعایت حقوق همسر و خانواده و اهتمام به آن است به طوری که گفته فرزندشان از دوران جوانی دفتری برای محاسبه اعمال خود در این زمینه تهیه کرده بودند و سعی می کردند در کنار اشتغالات علمی از خانواده غافل نشوند و در پیکر مطهر ایشان نیز طبق وصیت خودشان در روستای زادگاهشان و در کنار مدفن همسرشان به خاک سپرده شد.
همچنین علاقه وافر ایشان به رهبر معظم انقلاب و انقلاب در بیان و قلم آیت¬الله حسن زاده به خوبی آشکار است به خصوص در تقدیم نامه ای که در ابتدای کتاب انسان در عرف عرفان نگاشته اند.
از دیدگاه علامه حسن‌زاده، قرآن، فلسفه و عرفان جدا از یکدیگر نیستند. وی، حقیقت دین و عرفان را یکی می‌داند و آن معرفت به خدا، اسماء، افعال، احکام و کتاب خدا است. وی عرفان را علم انسان‌ساز می‌داند و بر این باور است که سرچشمه عرفان واقعی، وحی و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است. از نظر او، عرفان اصیل انسان‌ساز، در اتصال به قرآن است و امامان معصوم، معلمان بشر و سفیران الهی هستند که دستورالعمل‌های انسان‌ساز، یعنی قرآن را برای بشر توضیح می‌دهند.

حسن زاده آملی عارفی واصل به قرب الهی

حضرت آیت¬الله حسن زاده آملی یک عارف واصل بود و مکاشفات و کرامات زیادی از ایشان نقل شده است. یکی از عنایات خاص اهل بیت علیهم السلام به ایشان تشرّف به خدمت امام رضا علیه السلام است که خود ایشان در زندگی نامه خودنوشت و در جواب نامه یکی از ارادتمندان خود اینگونه بیان فرمودند: در عنفوان جوانى و آغاز درس زندگانى كه در مسجد جامع آمل سرگرم بصرف ايام در اسم و فعل و حرف بودم، و محو در فرا گرفتن صرف و نحو، در سحرخيزى و تهجّد عزمى راسخ و ارادتى ثابت داشتم؛ در رؤياى مبارك سحرى به ارض اقدس رضوى تشرف حاصل كردم و به زيارت جمال دل ‌آراى ولى‌اللّه‌اعظم ثامن ‌الحجج على بن موسى الرضا- عليه و على آبائه و ابنائه آلاف التحية و الثناء نائل شدم.
در آن ليله مباركه قبل از آنكه بحضور با هر النور امام- عليه السلام- مشرف شوم مرا به مسجدى بردند كه در آن مزار حبيبى از احبّاء اللّه بود و به من فرمودند در كنار اين تربت دو ركعت نماز حاجت بخوان و حاجت بخواه كه برآورده است، من از روى عشق و علاقه مفرطى كه به علم داشتم نماز خواندم و از خداوند سبحان علم خواستم.

وجود این عالمان فرهیخته و عرفای واصل همچون علامه حسن زاده آملی که مشعل های هدایت هستند نه تنها از نظر علمی و اخلاقی باعث خیر و برکات فراوانی برای جامعه است، بلکه از نظر تأثیرات معنوی نیز حضور آنان آثار بی نظیری دارد و با رحلت آنان جامعه دچار خسارت زیادی می شود و به معنای واقعی کلمه داغدار می شود.

یکی از بزرگان شیعه به نام  زکریا بن آدم که نماینده امام کاظم و امام رضا علیه السلام بود و در قم زندگی می کرد در اواخر عمر شریفش نامه ای به امام رضا علیه السلام نوشت و درخواست کرد به دلایلی از میان مردم برود. اما امام رضا علیه السلام به ایشان فرمود: این کار را نکن؛ زیرا خداوند به برکت وجود تو بلا را از اهل قم برمی دارد،این ماجرا به خوبی نشان می دهد که وجود و حضور علمای ربانی چه تأثیری بر زندگی مردم دارد حتی اگر آنان را نشناسند و از محضرشان بهره مند نشوند.
سلام بر ایشان روزی به متولد شد و روزی که از دنیا رفت و روزی که در روز قیامت دوباره زنده می شود.

یادداشت-مهدی اشرف 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.