شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

درمان بیماری‌های ویروسی نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها منجر به مقاومت میکروبی در بدن می‌شود گفت: بسیاری از گلودردها، سرفه‌ها و تب‌ها منشأ ویروسی داشته و نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارند.

به گزارش مرات؛ شیرین افهمی متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص راه های پیشگیری از مقاومت میکروبی گفت: مقاومت میکروبی چرخه‌ای است که چندین گروه در ایجاد آن دخالت دارند. بیماران، کادر درمان، داروسازان ، کادر داروخانه ها و شرکت های دارویی و در نهایت متخصصان دام و طیور در ایجاد این چرخه دخیل هستند.

متخصص بیماری‌های عفونی کشورمان در خصوص پیشگیری از این پدیده خاطرنشان کرد: مقاومت میکروبی بحثی جهانی است. زمانیکه آنتی بیوتیک تجویز و مصرف می‌شود میکروب‌ها که موجوداتی هوشمند هستند به سرعت خود را با روش‌های مختلف نسبت به این دارو مقاوم می‌کنند. بنابراین بدن با تکرار مصرف یک دارو به درمان بیماری‌های عفونی همچون عفونت ادراری جواب نمی دهد. باید بدانیم هر تب و گلو درد و سرفه باکتریایی نیست و نیازی به آنتی بیوتیک ندارد بلکه این علائم می‌توانند ناشی از ویروس بوده و نیازی به آنتی بیوتیک نداشته باشد.

افهمی توصیه کرد: مردم نباید خودسرانه آنتی بیوتیک( داروی ضد حیات) مصرف کنند. نباید بدون نسخه از داروخانه آنتی بیوتیک بخواهند و دیگر اینکه برخی به پزشک اصرار دارند اگر آنتی بیوتیک مصرف نکنند بهبود پیدا نمی‌کنند در صورتیکه خودشان نمی‌دانند منشأ بیماری ویروسی یا میکروبی است. مردم باید روش تشخیص و درمان را به پزشک بسپارند.

وی یادآور شد: در صنعت دام و طیور تمامی نقاط جهان مصرف آنتی بیوتیک برای دام و طیور کنترل شده و این ملاحظات در کشور ما هم وجود دارد.

انتهای پیام/

فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.