شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

آخرین وضعیت مجوز واکسن کرونا mRNA ایرانی

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: واکسن کرونا mRNA ایرانی در مرحله فاز یک قرار دارد و هفته آینده کمیته اخلاق وزارت بهداشت مجوز کارآزمایی بالینی آن را بررسی می کند.

به گزارش مرات، دکتر یونس پناهی در نشست خبری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت که امروز چهارشنبه ۶ بهمن به صورت مجازی برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مجوز واکسن کرونا mRNA ایرانی گفت: محققان این واکسن نتایج مطالعات برای شروع مرحله اول کارآزمایی بالینی را به سازمان غذا و دارو تحویل داده اند.

وی افزود: برای شروع فاز یک کارآزمایی بالینی (کلینیکال ترایال) در هفته آینده این موضوع در کمیته اخلاق وزارت بهداشت بررسی می شود. با توجه به اینکه این واکسن از نوع پلتفرم پیشرفته است و ظرافت های خاص خودش را دارد، سازمان غذا و دارو به طور جدی آن را ارزیابی می کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره تاثیر تحقیقات کووید - ۱۹ در ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی در پاسخ به مهر گفت: بالاترین شاخص در ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی تولید دانش است و ما همچنان در ارزشیابی جدید نیز بر تولید دانش تاکید می کنیم اما در کنار تولید دانش، باید نیازهای کشور را مرتفع کنیم.

وی افزود: تامین دارو و تجهیزات پزشکی مهمترین نیازهای کشور هستند که این موضوع را جزء ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی قرار داده ایم. به این منظور دانشگاهی که تولید دانش آن در سفره مردم قابل رویت باشد و اینکه نخبگان را جذب کند در ارزشیابی موثر است.

پناهی افزود: مراکز تحقیقاتی و یا دانشگاهی قدرتمند است که نسبت به مسائل روز واکنش نشان بدهد و به این مسائل پاسخ بدهد. یکی از دغدغه های سلامت، موضوعات کووید از منظرهای پیشگیری، اپیدمیولوژی، واکسیناسیون، درمان و سایر مسائل است. دانشگاهی که در حوزه کووید پروتکل خوبی را اجرا کرده و سهمی در بهبود وضعیت داشته قطعا مورد حمایت وزارت بهداشت است.

وی افزود: اولویت ما در وزارت بهداشت حمایت از مقاله خوب و فعالیت های موثر در حوزه پیشگیری، درمان و واکسیناسیون دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی و حتی محققان با تاکید وزیر بهداشت در ارزیابی و ارتقاء به صورت ویژه دیده می شود. هیات های امنا هم اختیار دارند که برای ارتقاء اقدام کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پاسخ به مهر درباره هم افزایی مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی که حوزه های کاری مشابه دارند، گفت: هم افزایی مراکز تحقیقاتی همسو یکی از دغدغه های ما در وزارت بهداشت است. اکنون نزدیک ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در علوم پزشکی داریم. مرکزی از نظر ما مرکز تحقیقاتی محسوب می شود که از وزارت بهداشت مجوز گرفته باشد.

وی افزود: بسیاری از مراکز تحقیقاتی هستند که برای رسیدن به حداقل ها دارند تلاش می کنند. متاسفانه در سال های گذشته بسیاری از مراکز دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی ایجاد شده اند که هزینه زا هستند و یکی از دغدغه های ما این است که مراکز تحقیقاتی موازی نباید نداشته باشیم و حتی در یک پژوهشگاه هم نباید گروه های کاری داشته باشیم.

پناهی افزود: مراکز باید بتوانند از زیرساخت های مشترک استفاده کنند. در اعطای مجوز یک سری شرایط گذاشته ایم که بتوانیم از ایجاد مراکز همسو پیشگیری کنیم. ایده های تحقیقاتی اعضای هیات علمی باید در شبکه های تحقیقاتی مرتفع شود و محققان توانا و توانمند با حداکثر فعالیت می توانند در شبکه های تحقیقاتی در کنار هم قرار گیرند به این ترتیب از زیرساخت مشترک استفاده می کنند.

انتهای پیام/

مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.