شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

آبخیزداری؛ راهی برای جبران کمبود آب

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
امکان کنترل بیش از ۸۷ میلیون مترمکعب سیلاب در استان سمنان با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری فراهم شد.

به گزارش مرآت، هادی ایمانی کارشناس مسؤول سیل معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با احداث سازه‌های مختلف آبخیزداری و آبخوان‌داری، ظرفیت ذخیره‌سازی ۸۷ میلیون مترمکعب سیلاب در استان فراهم شده است.

وی گفت: استان سمنان با داشتن حوزه‌های وسیع سیل‌خیز با مساحت حدود دو میلیون هکتار همواره در اثر جاری شدن سیلاب‌های متعدد دچار خسارت‌های مالی و جانی فراوان شده؛ به طوری که از سال ۱۳۷۵ تاکنون بالغ بر ۴۹۸ سیل در استان به وقوع پیوسته که از این تعداد ۴۱۹ مورد دارای خسارت بوده است.

ایمانی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر استان، اجرای پروژه‌های کنترل سیل و پخش سیلاب ضروری است. در همین راستا، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۹۹ بیش از هفت میلیون و ۴۹۰ هزار مترمکعب سازه‌های خاکی و سنگ و ملات با هدف کنترل سیل، فرسایش و رسوب در سطح استان اجرا کرده است.

کارشناس مسؤول سیل معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: این سازه‌ها با توجه به مخازن ایجاد شده پتانسیل لازم برای کنترل بیش از ۸۷ میلیون مترمکعب سیلاب در استان فراهم شده است.

ایمانی اظهار کرد: کنترل سیلاب توسط سازه‌های احداث شده این امکان را ایجاد کرده که ۹ میلیون مترمکعب از حجم سیلاب کنترل‌شده نفوذ کرده و باعث تغذیه سفره‌های زیرزمینی شامل چشمه‌ها، چاه‌ها و قنوات در استان شده است.

وی بیان کرد: با توجه به واقع شدن استان در منطقه خشک و نیمه‌خشک و همچنین کاهش بارندگی‌ها و بروز خشکسالی های اخیر کنترل روان آب‌های سطحی می‌تواند کمک بزرگی در حل چالش کم‌آبی در استان داشته باشد.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.