شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

در گفتگو مرآت با استاد دانشگاه مطرح شد؛

خودشناسی مسیری طلایی برای ازدواج موفق

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
صبا عسجدی با اشاره به اینکه خواستگاری نیاز به خود شناسی دارد، گفت: برای این امر نیاز است که فرد به خودشناسی کامل رسیده باشد و بداند که زندگی زناشویی و ازدواج چه هدفی دارد و به چه چیزی می خواهد برسد.

 صبا عسجدی روانشناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبر نگار مرآت، در خصوص جامعه به ظاهر مدرنیته، گفت: جامعه امروزی ایران یک جامعه سنتی در پوشش مدرینته است ما می خواهیم مدرن باشیم و از غرب عقب نمانیم اما در پوشش سنت ها هستیم.

عسجدی با بیان اینکه ما برای مدرن بودن و مدرن فکر کردن تربیت نشده ایم، افزود: تاثیرات شبکه های اجتماعی و تعامل با افراد مختلف و داشتن حس رقابت وزندگی های امروزی مدرن بودن و روشنفکر عمل کردن را القا می کند.

افکار سنتی از مدرن فکر کردن جلوگیری می کند

این روانشناس با اشاره به اینکه افکار سنتی موج می زند، تصریح کرد: تفکر سنتی در ناخوداگاه افراد رخنه کرده است و برای مدرن بودن و مدرن فکر کردن تربیت نشده اند.

وی مدرن عمل کردن و سنتی فکر کردن در ایران را تضادی بزرگ دانست و عنوان کرد: تضاد باعث پیامد های بسیاری از ناکار آمدی ها و شکست ها و اضطراب ها خواهد شد.

عسجدی در خصوص تئوری انتخاب افراد، عنوان کرد: تئوری انتخاب بیان گر آن است که ما به عنوان یک انسان برای بدست آوردن آنچه خواهانش هستیم چگونه باید عمل وانتخاب کنیم و بیانگر آن است که همه رفتار های ما عمدی بوده است و از درون نشات گرفته است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه انتخاب ما بر اساس خواسته های دنیایی و رفتار های ما شکل می گیرد، تصریح کرد: رفتار هر انسان بر اساس انتخاب او برای بدست آوردن نیاز هایش است رفتار ما اگر باعث آسیب به خود و دیگران نشود درست است.

سنت ها ریشه در افکار ناخوادگاه انسان ها دارد

وی در خصوص سنت شکنی افراد جامعه، تشریح کرد: سنت ها و مسائل جامعه ریشه در افکار ناخوداگاه ما دارد و بر اساس آن شکل گرفته است که در هر جامعه ای متناسب با قومیت ها و عقاید آن جامعه تغییر پذیر است.

عسجدی تغییر این سنت ها را مستلزم اراده و عزمی قوی دانست و خاطر نشان کرد: جامعه ما دارای اقوام وافراد متفاوتی است که هر کدام عقاید و باور هایی از ادوار گذشته دارند که برای تغییر آنها نیاز به عزمی جدی و قوی دارد و روبرو شدن با آنها نیاز به فردی که هدفی والا و ارزشمند دارد است.

این روانشناس با بیان اینکه راه های مختلفی برای رسیدن به آرامش هر قومی وجود دارد، عنوان کرد: لازم است که افراد هر قوم و قبیله برای رسیدن به آرامش مقابل افکار منسوخ و طرد شده برخیزند.

وی خط قرمز خواستگار دختر از پسر را کاری اشتباه دانست و تصریح کرد: این باور غلط است که فقط پسر می تواند از دختر خواستگاری کند همانطور که خواستگاری دختر از پسر ریشه تاریخی اسلامی دارد و حضرت خدیجه از حضرت محمد (ص) خواستگاری کردند.

خود شناسی نیاز اساسی خواستگاری دختر از پسر

عسجدی با اشاره به اینکه خواستگاری دختر از پسر نیاز به فردی کامل دارد، تشریح کرد: برای این امر نیاز است که فرد به خودشناسی کامل رسیده باشد و بداند که زندگی زناشویی و ازدواج چه هدفی دارد و به چه چیزی می خواهد برسد همانطور که خواستگاری پسر از دختر شرط خوشبختی و دوام زندگی نیست بر عکس آن نیز حکم می کند.

استاد دانشگاه با بیان اینکه انتخاب درست حق هر انسانی است، بیان کرد: چه دختر و چه پسر باید قبل از ازدواج به خودشناسی کامل برسند و این حق طبیعی هر دو آن هاست که بتوانند شریک زندگی خود را خودشان انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه هر دختر و پسری نمی توانند انتخاب درستی داشته باشند، عنوان کرد: تنها راه این است که بداند چه کسی هست، چه نیاز ها و خواسته های دارد، چه توانایی و پتانسیل ها را در خود می بیند و با تقویت افکار و عقاید خود و رفع موانع ذهنی و باورهای غلط و بی اساس می توان انتخابی درست داشته باشد.

عسجدی در خصوص ذهنیت های مردم در خصوص بی حجب حیایی خواستگاری دختر از پسر، تشریح کرد: دختری که از نظر ذهنی و عقلی به رشد و خودشناسی رسیده باشد حرف مردم برایش اهمیتی ندارد و این موضوع نمی تواند مانعی برای نرسیدن به اهدافش شود.

تربیت صحیح والدین تحمل نه شنیدن را بالا می برد

این روانشناس با اشاره به اینکه تربیت فرزندان از سوی والدین بسیار مهم است، خاطر نشان کرد: تربیت صحیح والدین ودادن استقلال از کودکی و قدرت نه گفتن و توانایی تحمل نه شنیدن کمک زیادی به دختران امروزی می کند تا بتوانند انتخابی درست داشته باشند و در مقابل حرف مردم ایستادگی کنند.

وی حضور بیشتر دختران و زنان در جامعه امروزی را رشد بزرگ جامعه امروزی دانست و گفت: حضور فعال دختران و زنان در جامعه امروزی این نوید را می دهد که دختران امروزی به نسبت نسل قبل خود توانایی ها و قدرت زیادی در رسیدگی به امور شخصی و انجام مسئولیت های سنگین در جامعه را دارند.

نقش غرب در ایجاد فضای آزاد را نمی توان نادیده گرفت

عسجدی با اشاره به نقش غرب در ایجاد فضای آزاد برای جوانان، عنوان کرد: نمی توان نقش غرب را نادید گرفت اما این اتفاق به عوامل اجتماعی همچون مشاغلی که دختران در آن مشغول به کارند، دانشگاه ها، سواد والدین، رسانه های جمعی، شبکه های اجتماعی و مهاجرت ها همه وهمه می توانند نقش مهمی در فرهنگ سازی این موضوع داشته باشند.

استاد دانشگاه با بیان اینکه تروریسم اجتماعی نقش مخرب و تهدید آمیز اجتماعی را مطرح می کند، تصریح کرد: زیر سوال بردن هر پدیده را می توان تروریسم اجتماعی در نظر گرفت تروریسم اجتماعی بدون در نظر گرفتن رشد و باورهای متفاوت و یکسری باید ها ونباید هایی را مطرح می کند که هیچ بنیاد اساسی ندارد.

وی با اشاره به سرکوفت های والدین بعد از ازدواج به فرزندان، بیان کرد: در ازدواجی که بر اساس معیار های اشتباه و نادرست شکل گرفته باشد چه پسر از دختر خواستگاری کند چه دختر از پسر احتمال سرکوفت از طرفین وجود دارد.

عسجدی با بیان اینکه دستیابی و داشتن خواسته ها و نیاز های قبل از ازدواج از بروز هر گونه رفتار غلط جلو گیری می کند، افزود: ما با شناخت خود و درمان درد های کودکی و بلوغ می توانیم از بروز مشکلات شخصی و ارتباطی  در زندگی بکاهیم.

این روانشناس با اشاره به اینکه قبول مسئولیت ازدواج امری مهم است، تشریح کرد: هرچه فرد آگاه تر و دیدی بازتر داشته باشد به نتیجه مطلوب تری خواهد رسید و می تواند زندگی خوب و سالمی را شروع کند.

انتهای پیام

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.