شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

نگاهی به رشد توانمندی‌های ایران پس از انقلاب؛

استقلال‌طلبی و ایجاد حکومت مردمی؛ دستاوردهای مهم انقلاب برای ایران/ تحقق خودکفایی و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه در اقتصاد ایران

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
طی عمر پر برکت انقلاب؛ دستاوردهای جهشی متکی به معنویت این نظام الهی از چنان گستردگی برخوردار بوده که امروزه نه تنها صاحبنظران بی‌طرف غربی و شرقی، بلکه دشمنان قسم خورده این مرز و بوم نیز بر عظمت آن اذعان دارند.

به گزارش خبرنگار  مرآت، نگاهی واقع بینانه و منصفانه به واقعیات کنونی جامعه ما و مقایسه آن با وضعیت قبل از انقلاب و سایر کشورهای مشابه، بیانگر این حقیقت است که نظام اسلامی علی رغم وجود موانع و محدودیت های تاریخی و ساختاری داخل و بین المللی و مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی و ... دستاوردها و نتایج بسیار مثبت و چشمگیری در عرصه های مختلف؛ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و تکنولوژیکی، نظامی و... داشته است.

نیم نگاهی به وضعیت اقتصادی دوران پهلوی بیانگر این واقعیت است که علی رغم اینکه رژیم پهلوی به پشتوانه دلارهای نفتی و حمایت های گسترده بیگانگان سیل کلاهای مصرفی و تجملاتی از خارج به داخل ایران توانسته بود وضعیت اقتصادی بخشهایی از کشور خصوصا گروههای وابسته به قدرت و یا مناطق مرفه نشین و شهری را خوب جلوه داده و اما نگاهی دقیق تر به ساختارها وبرنامه های اقتصادی و نحوه عملکرد مدیریت کلان کشور در این زمینه و وضعیت اکثر طبقات زیرین جامعه همگی حکایت از اوضاع رو به وخامت و منفی اقتصاد کشور در آن دوران دارد.

بنابراین با مجموعه اقدامات زیربنایی انجام شده طی سالهای انقلاب درآمد سرانه کشور فقط طی ده سال مذکور ده برابر شد، اما متأسفانه این روند با تحمیل فشارهای اقتصادی و سیاسی و تحریمهای گسترده دولتهای غربی در سالهای اخیر و عمدتاً در سایه رفتار اقتصادی ناجوانمردانه افراد فرصت طلب، تا حدود زیادی سرعت خود را از دست داد.

رهایی از سلطه نظام استکباری و استقرار نظام جمهوری اسلامی و استقلال کشور؛ اولین دستاورد سیاسی مبتنی بر اراده مردم، پس از سقوط و حذف رژیم ستم شاهی و نقطه آغازین مشارکت جامعه در اداره امور حکومتی و در واقع اولین گام از مراحل ایجاد نظام مردم سالاری دینی محسوب می‌شود و این دستاورد با احیای روحیه خودباوری در میان توده‎های مردمی و توجه جدی به حقوق سیاسی و اجتماعی زنان و احیاء شأن و منزلت معنوی جامعه، استحکام بیشتری یافت.

با ظهور انقلاب اسلامی نه تنها روح تازه‌ای در کالبد اسلام و شیعه دمیده شد، بلکه تمام ادیان الهی جان تازه‌ای گرفتند و امیدها برای احیاء مجدد معنویات در جهان قوت گرفت، بنابراین عزت یافتن اسلام و سایر ادیان آسمانی در دنیای تاریک بردگی نوین که انسانها به‌تدریج به اسارت سرمایه‌داران درآمده بودند، دستاورد سیاسی و معنوی دیگری است که در حوزه سیاست خارجی باید مورد توجه قرار گیرد.

استقلال طلبی و ایجاد حکومت مردمی دستاوردهای مهم انقلاب برای ایران

هادی ثروتی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار مرآت، در خصوص دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی با یک حرکت بی نظیر در قرن 20 ایجاد شد اگر بخواهیم ویژگی های این انقلاب را مقایسه کنیم باید با شرایط قبل از انقلاب این مقایسه صورت گیرد.

ثروتی با بیان اینکه جوانان اگر می خواهند شرایط موجود را کاملا درک کنند باید با مراجعه به تاریخ گذشته را کاملا بررسی کنند، تصریح کرد: کشور از دوره صفویان به بعد رو به افول بود و کشوری که قدرت اول منطقه بود در این دوره به تباهی کشیده شد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه در زمان ناصرالدین شاه نفوذ کشورهای روسیه و انگلیس به شدت بر ایران زیاد بود، تشریح کرد: به حدی نفوذ در کشور بالا بود که پادشاه نمی توانست تصمیمات لازم برای کشور خود را اتخاذ کند.

وی با بیان اینکه درزمان رضاشاه دست پروده انگلیسی ها بود، خاطر نشان کرد: بارها رضاخان در صحبت هایش می گفت که من یک نیروی نظامی جز بودم و نفوذ انگلیسی ها بود که مرا به این جایگاه رساند.

ثروتی با اشاره به اینکه در دوران پهلوی کشورهای دنیا به شخص اول مملکت احترامی نمی گذاشتند، عنوان کرد: در زمان محمدرضا شاه نخست وزیران کشورهای مختلف به ایران می آمدند اما برای او اهمیتی قائل نبودند و اقدامات خود را بدون هماهنگی با شاه انجام داده و از کشور خارج می شدند و شاه اجازه دخالت در این امور را نداشت.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه کشور سال های سال رو به افول بود، بیان کرد: سال ها بود که با از دست دادن مناطق مختلف ایران، کشور رو به افول بود تا اینکه انقلابی بزرگ به رهبری امام خمینی (ره) شکل گرفت که باعث شد از این افول جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی یک ظهوری بود که معادلات قدرت را در سطح بین الملل تغییر داد، افزود: جهانی که به دو بلوک شرق و غرب تشکیل شده بود با انقلاب اسلامی معادلات آن ها بهم ریخت و تمام برنامه های آن ها تغییر کرد که در شعارهایی که در اول انقلاب داده می شد می توان اثرات آن را مشاهده کرد.

ثروتی استقلال خواهی و ایجاد حکومت مردمی را از دستاوردهای مهم انقلاب دانست و عنوان کرد: تمام نظریه پردازان داخلی و خارجی می دانند جمهوری اسلامی یک نوع حکومتی را تعریف کرده که بر اساس آن یک استقلال کامل و بدون تعهد به شرق و غرب به حرکت رو به جلو خود ادامه می دهد و کاملا آزادی خواهانه است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اگر پوتین در یک فضای دوستانه با ایران به گفتگو می پردازد دلایلی دارد، بیان کرد: همه دنیا می دانند که جمهوری اسلامی ایران بر اقدامات خود با شعار نه شرقی نه غربی استوار است به همین دلیل است پوتین با ایران با احترام برخورد کرده و بر سر میز مذاکره می نشیند.

وی با اشاره به اینکه نامه های درخواست مذاکره با ایران از سوی آمریکا نشان دهنده قدرت جمهوری اسلامی است، افزود: همه دنیا به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند در برابر قدرت جمهوری اسلامی ایران مقاومت کنند به همین دلیل در تلاش هستند بتوانند به نحوی با ایران به مذاکره بپردازند.

ثروتی با بیان اینکه بعد از انقلاب گسترش حضور مردم در انتخاب احزاب سیاسی بیشتر شد، تصریح کرد: بعد از انقلاب مردم با مشارکت های حداکثری مسئولین سیاسی کشور خود را انتخاب می کنند و یک آزادی بیان و عمل مناسبی برای مردم ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه آزادی بیان بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شد، خاطر نشان کرد: آزادی های بعد از انقلاب به اندازه ای شد که مردم می توانند آزادانه حزب تشکیل دهند و به راحتی به مسئولین انتقادها خود را اعلام کنند که این از دستاورد های سیاسی انقلاب اسلامی ایران است.

ثروتی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران توانست بعد از انقلاب دو قدرت جهان را به چالش بکشاند، عنوان کرد: آمریکا در حدی به نقطه ای از بی تجربگی در برابر ایران رسیده است که متولیان اجرایی آمریکا می گویند همه سناریوهایی را که علیه ایران برای افزایش فشارها نوشته بودیم به شکست منتهی شده است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ایستادگی در برابر شیطان بزرگ از اقدامات مهم جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب بوده است، خاطر نشان کرد: آمریکا؛ جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین تهدید خود در منطقه می داند و حتی سفرهای مسئولین ما در آمریکا لاتین با حساسیت آن ها مواجه می شود چون از نفوذ ما در دنیا هراس دارند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد تمدن نوین اسلامی از دستاوردهای آینده جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، بیان کرد: مقام معظم رهبری بشارت این موضوع را داده اند و ما باید به این سمت حرکت کنیم تا پرچم اسلام را در تمام دنیا به اهتزاز در آوریم و در دنیا انسان های آزاده را تحت پوشش خود در بیاوریم.

ثروتی با اشاره به اینکه ایران در قلب ملت ها قرار گرفته است، تصریح کرد: امریکا و اسرائیل در منطقه خواب آرام ندارند و از ملت و قدرت جمهوری اسلامی در منطه هراس دارند و این نشان دهنده اقتدار و بزرگ ترین دستاورد سیاسی کشور است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه استقلال و خودکفایی از اقدامات مهم انقلاب بوده است، تشریح کرد: غربی ها نمی توانستند استقلال ایران را به چشم ببینند با تحریم ها و فشار های مختلف و جنگ های داخلی و خارجی تلاش کردند این استقلال را از ما بگیرند اما توانستیم که به این استقلال دست پیدا کنیم.

خودکفایی و عدم وابستگی به كشورهای بيگانه؛ بزرگ‏ترين دستاورد انقلاب 

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خصوص دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی ایران، گفت: ما در قبل از انقلاب اقتصاد کشور وابسته به بیگانگان بود و در بعد از انقلاب به دلیل تحریم های مختلف دچار مشکلات متعدد در این زمینه شده ایم.

وی استقرار كشور با عدم وابستگی به كشورهای ديگر را يكی از بزرگ‏ترين دستاوردهای انقلاب در ایران عنوان كرد.

سبزعلیپور با بیان اینکه از اهداف بزرگ انقلاب اسلامی این بود که در صنعت به پیشرفت های بزرگی دست پیدا کنیم، اظهار کرد: در زمان قبل از انقلاب ما در صنعت خودرو سازی مونتاژ کار بودیم و با برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود بعد از انقلاب در این زمینه قدرتمند تر وارد شویم.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب امور اقتصادی کشور با قدرت شروع به فعالیت کرد، بیان کرد: بعد از انقلاب قرار بود که یک انقلاب اقتصادی نیز صورت بگیرد که تحریم و جنگ های متعدد باعث شد از این انقلاب صنعتی در ایران جلوگیری به عمل آید.

سبزعلیپور با اشاره به اینکه ما توان پیشرفت اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران را داریم، تصریح کرد: همه نوع امکانات برای پیشرفت وجود دارد درست است تحریم های ظالمانه فشار می آورد اما از همه مهم تر فشار های داخلی و مدیریت های غلط داخلی باعث شده است که پیشرفت خوبی در زمینه اقتصاد در بعد از انقلاب صورت نگیرد.

این اقتصاددان با بیان اینکه در این نیم قرن هنوز نتوانسته ایم خودرو سازی خوبی را در کشور فعال کنیم، بیان کرد: انتظار می رفت بعد از انقلاب پیشرفت چشم گیری در صنعت خودرو سازی صورت بگیرد اما با توجه به بی تدبیری برخی مدیران این اتفاق به خوبی صورت نگرفته است.

سبزعلیپور با بیان اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هر زمینه های که به میدان آمد پیشرفت چشم گیری صورت گرفت، تصریح کرد: با همه مشکلات در زمینه های مختلفی مثل راه سازی و ساخت پالایشگاه ها با حضور مقتدرانه سپاه پیشرفت خوبی در آن زمینه ها صورت گرفت.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه ما باید از پیشرفت های کشورهای همچون ژاپن استفاده کنیم، تشریح کرد: بعد از حمله اتمی به این کشور این کشور کاملا نابود شد اما با یک عزم جدی توانستند به یکی از بزرگ ترین کشورهای صنعتی کشور تبدیل شود.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.